Δράσεις

Δράση κατά της βίας!

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Κατά τής Σχολικής Βίας και τού Εκφοβισμού. Με αφορμή αυτή τη μέρα, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Γκαρλή Ελευθερία (Φιλόλογος του τμήματος ΖΕΠ) και ο Δρ. Μαντζάρης Κωνσταντίνος (Φιλόλογος του τμήματος ένταξης) οργάνωσαν για σχετικές δράσεις για τους  μαθητές/-τριες της Α, Β και Γ γυμνασίου. Αρχικά προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους με τίτλο « Οι σκέψεις της Νεφέλης», η οποία είναι παραγωγής του Χαμόγελου του Παιδιού. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση για τα αισθήματα και τις σκέψεις της πρωταγωνίστριας αλλά και για τους τρόπους με τους οποίους μπορεί ο καθένας να βοηθήσει τα θύματα σχολικού εκφοβισμού. Στη συνέχεια, έγινε λόγος για την αξία της φιλίας και της ορθής συμπεριφοράς απέναντι στους συνομηλίκους τους. Ακόμη προβλήθηκε ένα μέρος από την εκπομπή Ημερολόγιο Εκφοβισμού στο οποίο παιδία και έφηβοι, οι οποίοι είχαν υποστεί σχολικό εκφοβισμό κατά τα μαθητικά τους χρόνια, κατέθεταν τις εμπειρίες τους. Τέλος ακουστήκαν και οι απόψεις των εκφοβιστών και οι λόγοι για τους οποίους οδηγήθηκαν σε αυτή τη συμπεριφορά. Οι μαθητές/-τριες ανταποκρίθηκαν θετικά στη δράση και φάνηκε-μέσα από τη συζήτηση που ακολούθησε-ότι προβληματίστηκαν αναφορικά με τον εκφοβισμό.